Ścieżki nawigacji

Specjalna audycja Radia Kielce: Kolosalne zmiany, czyli... Cementownia kiedyś i dziś
28 sierpnia 2022

Specjalna audycja Radia Kielce: Kolosalne zmiany, czyli... Cementownia kiedyś i dziś

 

Radio Kielce gościło w gminie Nowiny z wakacyjną audycją z okazji 70 lecia swojego istnienia.

Rozmawiano o rozwoju gminy, o gospodarce, kulturze i ekologii, o zmianach, jakie nastąpiły przez dziesięciolecia i perspektywach na przyszłość. Jedną z rozmówczyń była przedstawicielka cementowni Nowiny dziś Dyckerhoff Polska Sp. z o.o. Magadalena Fudala, rzeczniczka firmy.

Punktem wyjścia do rozmowy stała się audycja z 1975 roku "Gmina pod betonem", która pokazywała trudna sytuację ekologiczną mieszkańców, w latach 70 tych poprzedniego wieku, kiedy to nikt nie zwracał uwagi na skutki środowiskowe oddziaływania przemysłu.

- Na szczęście, audycja jest już w 100 procentach archiwalna , nie tylko ze względu na czas w jakim powstała, ale także na zawarte w niej informacje. dziś różnica jest kolosalna - mówiła rzeczniczka - Cementownia Nowiny to nowoczesny i innowacyjny zakład, ważny dla gminy pracodawca i podatnik. Od czasu prywatyzacji i zmian właścicielskich zmieniło się w zakładzie praktycznie wszystko, co dotyczy nie tylko produkcji, ale także bezpieczeństwa ekologicznego: ograniczenia hałasu, monitoring wstrząsów, redukcja emisji CO2 i pyłów przemysłowych. Firma także wspiera pracowników w profilaktyce i ochronie zdrowia. Dzisiejszy zakład nie przypomina już zupełnie tego, który powstawał na początku lat 60. Kominy nie dymią, cementownia nie pyli, wokół silosów rosną róże, a nad ranem można spotkać zające - dodała rzeczniczka.

W audycji mówiono także o dobrej współpracy cementowni z gminą Nowiny i wspólnych przedsięwzięciach. Gościem audycji był również Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny.