Ćwiczenia SGRW „Kielce 3” na terenie Cementowni w Nowinach.

W dniach 6,7,8 lutego 2017 r. zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego strażacy trzech zmian służbowych z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 3 oraz ratownicy z OSP Kowala i Wola Murowana, przeprowadzili ćwiczenia na obiekcie młyna surowca w Cementowni Dyckerhoff w Nowinach.

Celem ćwiczeń było zapoznanie się ratowników z:

  • drogami dojazdowymi,
  • procesem technologicznym kruszenia kamienia (surówki) przez młyn obrotowy,
  • zasadami i uwarunkowaniami BHP, podczas prowadzenia działań ratowniczych, polegających na ewakuacji pracownika, który zasłabł podczas wykonywania prac konserwacyjnych w wnętrzu młyna,
  • doskonalenie umiejętności współdziałania Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Kielce 3” z druhami OSP,
  • technikami ewakuacji osoby poszkodowanej, przy wykorzystaniu technik linowych w zakresie podstawowym i specjalistycznym ratownictwa wysokościowego w KSRG.

Ćwiczenia pozwoliły również na doskonalenie umiejętności i współpracy z pracownikami cementowni w trakcie prowadzenia działań ratowniczych.

W ćwiczeniach wykorzystywano sprzęt alpinistyczny będący na wyposażeniu specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego, urządzenie do ewakuacji typu Rollgliss oraz nosze podbierakowe. W związku z uwarunkowaniami technicznymi młyna, osoba poszkodowana znajdująca się w wnętrzu młyna mogła być ewakuowana tylko przez górny otwór technologiczny.

Działania ratowników wysokościowych prowadzono w zespołach 3-4 osobowych na dwóch stanowiskach. Ćwiczenia przebiegły sprawnie, a cele i założenia taktyczne zostały osiągnięte. Łącznie w ćwiczeniach udział brało 40 strażaków.

Opracował: kpt. Marek Dyk