Barbórka 2016

4 grudnia w Polsce to z jednej strony dzień imienin pań o popularnym imieniu Barbara a z drugiej strony to święto wszystkich górników. Święta Barbara od wieków jest ich patronką. Ważną częścią i źródłem surowca dla cementowni w Nowinach jest kopalnia kamienia wapiennego „Kowala”. Zatrudnieni tam pracownicy mają status górników. Właśnie dlatego co roku od wielu lat uroczyście obchodzimy ten dzień. Jest on także ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Z racji przypadania święta w dzień wolny od pracy uroczystości obchodziliśmy w piątek 2 grudnia. Zgodnie ze zwyczajem odwiedziły nas dzieci z miejscowego przedszkola i pobliskich szkół, odbyła się msza święta i „Karczma Piwna”.

Barbórkowe uroczystości w siedzibie Dyckerhoff Polska rozpoczęła wizyta dzieci z przedszkola w Nowinach. Witali je nasi górnicy w uroczystych mundurach galowych. Mali goście recytowali wiersze, śpiewali piosenki i przedstawili nam krótki teatrzyk. Następnie gościliśmy starsze dzieci z trzech okolicznych szkół. Przedstawiły nam obszerniejszy program artystyczny i złożyły życzenia na nadchodzący rok Zarządowi i wszystkim pracownikom, a w szczególności zaś naszym górnikom. Każde z dzieci otrzymało od nas słodycze i drobne upominki. Dzieci bardzo lubią nas odwiedzać. Tradycja tych wizyt w siedzibie naszej firmy sięga niemal początków powstania cementowni. Dzięki temu zwyczajowi młode pokolenie ma okazję poznać nasz zakład. Większość z nich deklaruje że chce pracować w przyszłości jako górnicy. Co ciekawe, wielu z odwiedzających nas przedszkolaków i uczniów jest dziećmi naszych pracowników.

Kolejnym etapem obchodów dnia św. Barbary jest tradycyjna msza święta w miejscowym kościele. Obecni na mszy górnicy otrzymują błogosławieństwo i życzenia bezpiecznej pracy w kolejnym rok. Po kościelnych uroczystościach pracownicy udają się na tradycyjną „Karczmę piwną”. Jest to kolejna bardzo stara polska tradycja. Jest to, zgodnie ze zwyczajem, impreza przeznaczona tylko dla męskiej części załogi, w trakcie której przy kuflu piwa nasi pracownicy oraz zaproszeni goście oglądają tradycyjny program artystyczny i integrują się ze sobą. Każdego roku na karczmie piwnej gościmy przedstawicieli lokalnych władz. Zawsze z przyjemnością w niej uczestniczą. Jest to element budowania wzajemnej współpracy i naszych dobrych relacji.